YHDISTYSINFO

Tilausajokuljettajat ry

Tilausajokuljettajat ry on vuonna 1990 perustettu, valtakunnallinen linja-autonkuljettajien ja tilausliikenteen parissa työskentelevien ammattilaisten oma yhdistys. Yhdistyksen keskeisenä toiminta-ajatuksena on kehittää tilausliikenteessä työskentelevien jäsentemme ammattitaitoa, kasvattaa ammattimme arvostusta sekä kokonaisuudessaan parantaa bussiturismin palvelutasoa.

Toimimme yhteistyössä monien sidosryhmien kanssa, joita ovat mm. Liikenneturva, Mobilia-säätiö, Helsingin oppaat, matkailujärjestöt, Finavia ja laivayhtiöt. Olemme vuorovaikutuksessa myös merkittävien kongressikaupunkien kanssa. Sydämen asia yhdistyksellemme on liikenneturvallisuuden parantaminen.

Meidät tunnistaa bussin tuulilasilla olevasta kyltistä – niitä voi havaita noin 1000:ssa bussissa joka puolella Suomea.

Tule jäseneksi

Jäsenemme ovat ammattitaitoisia kuljettajia, yrittäjiä, matkailun ammattilaisia ja liikennealan kouluttajia. Meitä yhdistää yhteinen tahtotila parantaa turismin ja tilausliikenteen tulevaisuutta sekä kehittää jäsentemme ammattitaitoa. Meillä ei ole työmarkkinapoliittisia tehtäviä tai tavoitteita.

Toimimme vuorovaikutuksessa linja-autonkuljettajia kouluttavien koulutusorganisaatioiden, linja-autoja myyvien tahojen sekä yritysten kanssa. Päämäärä meillä kaikilla on yhteinen: lisää asiakkaita linja-autojemme kyytiin!

2020 4 24 1

Meidän kauttamme voit kehittää ammattitaitoasi vertaisoppina ja tutustut muihin bussimaailman ammattilaisiin. Epävarmuutta aiheuttavat asiat voit aina varmistaa kilauttamalla kaverille tai esittämällä kysymyksen sisäisessä Facebook-ryhmässämme. Me neuvomme, opastamme ja välitämme tietoa, jotta sinä ja me voimme kehittyä! Nykyään alalla pärjääminen on ainaista muutoksiin reagoimista. Sinulla voi olla hyvää tiedon jyvää, jonka kaikkien tulisi tietää.

Jäsenlomake täytetään tilausajokuljettajat.fi sivustolla. Löydät sen TÄSTÄ.

Toimihenkilöt 2024

Päätoimittaja / CC-lehti:
Kimmo Wirén
kimmo.wiren@tilausajokuljettajat.fi
0400 833 452

Projektituottaja / CC-lehti:
Isko Uusimäki
isko.uusimaki@tilausajokuljettajat.fi
0400 268 728

Taloudenhoitaja, tiedottaja:
Timo Rinnekari
timo.rinnekari@tilausajokuljettajat.fi
050 517 7068

Clubituotevastaava:
Jukka Järvinen
clubituote@tilausajokuljettajat.fi
044 562 0920

Mökki-isäntä:
JP Kähkönen
jukka.kahkonen@tilausajokuljettajat.fi
0400 695 316

Kirjanpitäjä:
Toimistopalvelu Leino
info@toimistoleino.fi
Varttivuorentie 51, 21180 Livonsaari
045 165 4075

Hallituksen jäsenet 2024

Puheenjohtaja:
Reijo Laaksonen (alue 01)
puheenjohtaja@tilausajokuljettajat.fi
reijo.laaksonen@tilausajokuljettajat.fi
0400 440 796

Varapuheenjohtaja:
Taina Soini (alue 02)
taina.soini@tilausajokuljettajat.fi
040 555 0955

Sihteeri / jäsenasiat:
Katja Alatalo (alue 09)
sihteeri@tilausajokuljettajat.fi
045 676 5865

Rolf Metsola (alue 01)
rolf.metsola@tilausajokuljettajat.fi

Jarkko Junkkari (alue 03)
jarkko.junkkari@tilausajokuljettajat.fi

Juho Käki (alue 01)
juho.kaki@tilausajokuljettajat.fi

Kim Venesjärvi (alue 03)
kim.venesjarvi@tilausajokuljettajat.fi

Jaakko Salminen (alue 02)
jaakko.salminen@tilausajokuljettajat.fi

Niklas Mattsson (alue 01)
niklas.mattsson@tilausajokuljettajat.fi

Hallituksen varajäsenet 2024

Tarja Rantalainen (alue 03)
tarja.rantalainen@esedu.fi

Jukka Järvinen (alue 03)
jukka.jarvinen@tilausajokuljettajat.fi

Jarl Andström (alue 03)
paappa.andstrom@gmail.com

Maija Mikkola (alue 03)
muori1955@gmail.com

Yhteistyökumppanimme
11 = MAN (31.1.2024)
Yhteistyökumppanimme
17 = Kouvolan Laku (20.2.2024)
Yhteistyökumppanimme
17 = Kouvolan Laku (20.2.2024)
Charterclub Finland